а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запознае

запознаат; запозна, запознам, запознаам, запознај, запознајте; запознав, запознаа; запознал; запознат; запознаев, запознаеја; запознаел; запознаен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1014
1. Оствари, воспостави односи на познанство меѓу други лица; претстави некого некому.
Англиски: introduce Албански: njoh, njoftoj
Примери:
Вчера го запознав новиот директор на училиштето.
Тој ме запозна со својата братучетка.
2. Добие сознание, стекне извесно знаење за некого или за нешто.
Англиски: acquaint Албански: njoh
Примери:
За кратко време ги запознав луѓето од градот и нивните обичаи.
3. Даде податоци некому за некого или за нешто.
Англиски: introduce Албански: njoh, njoftoj
Примери:
Тој ги запозна гостите со најновите технички постигања.
4. (се запознае) Воспоставува познанство со некого.
Англиски: introduce Албански: njoftohem
Примери:
Во возот се запознав со една девојка.
Ние се запознавме пред неколку дена.
5. (се запознае) Се здобие со извесно знаење за некого или за нешто.
Англиски: learn Албански: njoftoj, mësoj
Примери:
Тој се запозна со стопанските проблеми на градот.
Гостите се запознаа со работата на рудникот.
Изведенки
1. запознава несв.
(се) запознаваат
2. запознавање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК