а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заповедништво

мн. заповедништва
Вид збор: Именка, среден род
1. (само едн.) Право на заповедање, на командување.
Англиски: command Албански: komandë
Употреба: Воен термин
Примери:
Власта во градот е под заповедништво на сојузничките сили.
2. управа, команда
Англиски: command Албански: komand, drejtim
Употреба: Воен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи