а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заповеднички

заповедничкиот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на заповедник.
Англиски: commanding
Примери:
Заповедничка служба.
2. заповеден
Примери:
Заповеднички поглед.
Изведенки
заповеднички прил.
Пример: Му се обрати заповеднички.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи