а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заповеден

заповедни
Вид збор: Придавка
1. Што содржи или изразува заповед; што е строг, остар.
Англиски: bidding
Примери:
заповеден тон
2. За изразување на заповед.
Англиски: imperative
Употреба: Граматика
Примери:
заповеден начин, заповедни реченици
FlexiMac
 менување на македонски глаголи