а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заплиска

заплискаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25344
1. Почне да плиска со течност, обично со вода.
Англиски: splash Албански: spërkat
Примери:
Го заплискаа со вода за да се освести.
2. За бран - почне да плиска допирајќи нешто.
Англиски: splash Албански: spërkat
Примери:
Брановите ми ги заплискаа нозете.
3. (само во 3. л.) За дожд - почне да плиска, да истура.
Англиски: pour Албански: derdh
Примери:
Надвор заплиска дожд.
4. Осети некаква дразба.
Англиски: splash Албански: përplas
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој ја заплиска со мирис на пот.
Го заплиска свеж утрински воздух.
5. (се заплиска) Почне да се плиска, да се прска со вода себеси или еден со друг.
Англиски: splash Албански: përplas
Примери:
Тој се заплиска со студена вода.
Децата се заплискаа со вода.
Изведенки
1. заплискува несв.
(се) заплискуваат
2. заплискување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК