а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запласти

запластат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За сено - почне да пласти.
Англиски: pile Албански: paloj
Примери:
Тие го запластија сеното во дворот.
2. Почне да реди, да таложи нешто.
Англиски: pile Албански: rendit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ветрот го запласти снегот создавајќи големи намети.
3. (се запласти) Почне да се реди, да се таложи.
Англиски: pile Албански: rendit
Примери:
Снегот се запласти по полињата.
Изведенки
запластува несв.
(се) запластуваат