а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заплакне

заплакнат; заплакни, заплакнете; заплакнав, заплакнаа; заплакнал; заплакнат; (ќе) заплакнев, (ќе) заплакнеа; (ќе) заплакнел; заплакнет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31103
Измие нешто набрзина, згора-згора.
Англиски: rinse
Примери:
Таа ги заплакна чашите и ги нареди на масата.
Тој си го заплакна лицето на кладенецот.
Изведенки
1. заплакнува несв.
заплакнуваат
2. заплакнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК