а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запладни

запладнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За овци - почне да пладнува.
Англиски: rest Албански: mrizoj
Примери:
Овците запладнија под сенките на буковата корија.
2. Потера овци на пладнување.
Албански: mrizoj
Примери:
Овчарите го запладнија стадото овци во блиската шума.
3. Стане пладне.
Албански: pasditë
Примери:
Кога се запладни, тој излезе од дома.
Изведенки
запладнува несв.
запладнуваат