а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запис

мн. записи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1219
1. Писмен текст со определена содржина (разговор, песни).
Англиски: record Албански: shënim
Примери:
Архивски запис.
Поетски запис.
Фолклорен запис.
Прозен запис.
2. Запишување, предавање на текст, звук или слика преку филмска лента, магнетофонска лента. компактдиск и сл.
Англиски: recording Албански: inçizim, shënim
Примери:
Магнетофонски запис.
Видеозапис.