а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

записничар

мн. записничари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18393
Лице што води записник.
Англиски: secretary
Употреба: Административен термин
Примери:
Записничарот седна на својата маса.
Изведенки
записничарка ж.
мн. записничарки