а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

записник

мн. записници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5592
1. Запишана содржина од говор, дискусија (на состанок, седница).
Англиски: protocol Албански: proçesverbal
Употреба: Административен термин
Примери:
Уште не е готов записникот од седницата.
Таа ги води сите записници.
2. Точно запишано сослушување на суд или кај некој друг орган.
Англиски: protocol Албански: proçesverbal, protokol
Примери:
Судски записник.
Полициски записник.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК