а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запетла

запетлаат; запетлан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23855
1. Соедини, спои два дела на облека, обувки со помош на петлица, патент и сл.
Англиски: tie Албански: lidhë, mbërthej
Примери:
Тој ја запетла кошулата.
Таа одвај си го запетла фустанот.
2. (се запетла) се заврзе
Англиски: lace up Албански: lidhet, mbërthehet
Примери:
Децата се запетлаа и излегоа надвор.
Изведенки
1. запетлува несв.
(се) запетлуваат
2. запетлување ср.
глаг. им.