а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заперчи

(се) заперчат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се перчи.
Англиски: brag
Примери:
Таа се заперчи пред гостите.
Изведенки
заперчува несв.
(се) заперчуваат