а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запени

(се) запенат; запенил; запенет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16224
1. Се покрие со пена.
Англиски: foam Албански: mbulohet me shkumë
Примери:
Водата се запени од бродот што помина.
2. Се разгневи, се разјари.
Англиски: rage Албански: tërbohem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој се запени од лутина.
Изведенки
1. запенува несв.
(се) запенуваат
2. запенување ср.
глаг. им.