а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запелтечи

запелтечат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30091
Почне да пелтечи.
Англиски: stutter, stammer
Примери:
Тој запелтечи од силна возбуда.