а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запее

запеат; запеј, запејте; запеав, запеаја; запеал; запеан; запеев, запееја; запеел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3119
Почне да пее.
Англиски: sing
Примери:
Тој запеа една комитска песна.
Петелот заплеска со крилјата и запеа.
Изведенки
1. запева несв.
запеваат
2. запевање ср.
глаг. им.
3. запејува несв.
запејуваат
4. запејување ср.
глаг. им.