а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запаѓа

запаѓаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25104
Почне да паѓа едно по друго.
Англиски: start falling
Примери:
Запаѓаа крупни капки дожд.