а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запаѓа

запаѓаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 15377
1. пропаѓа, осиромашува
Англиски: decay Албански: shkatërrohem
Примери:
Тој ептен западнал.
2. замира, изумира
Англиски: die out Албански: shuhem
Примери:
Запаѓаат старите занаети.
3. западне
Англиски: fall into Албански: perëndon
Примери:
Тој запаѓа во криза.
Изведенки
запаѓање ср.
глаг. им.