а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запашка

запашкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25787
1. Почне да пашка.
Англиски: pursue Албански: ndjek
Употреба: Разговорно
Примери:
Ги запашкавме арамиите по планината.
2. Почне да мачи, да малтретира некого.
Англиски: torture Албански: torturon
Употреба: Разговорно
Примери:
Војниците ги запашкаа насобраните селани.
3. (се запашка) Почне да се гони, да се брка со некого.
Англиски: chase Албански: ndjek
Употреба: Разговорно
Примери:
Децата се запашкаа по ледината.
Изведенки
запашкува несв.
(се) запашкуваат