а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запасе

запасат; запаси, запасете; запасов, запасоа; запасол, запасле; (ќе) запасев, (ќе) запасеа; (ќе) запасел; запасен
Вид збор: Глагол, свршен
1. За животни - почне да пасе.
Англиски: graze Албански: fillon të kullot
Употреба: Земјоделство
Примери:
Коњите запасоа покрај патот.
2. Почне да пасе добиток.
Англиски: graze Албански: kullot
Употреба: Земјоделство
Примери:
Тој го запасол добитокот на селаните.
Изведенки
запасува несв.
запасуваат