а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запари

запарат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави на пареа.
Англиски: steam Албански: vë në avull
Примери:
Смесата со чоколадо ја запари.
2. Прелие нешто со врела вода (обично дрвен сад).
Албански: përvëloj
Примери:
Го запари бурето во кое чуваше ракија.
3. Почне да пржи, да пече (во грло, во уста).
Англиски: burn Албански: djeg
Примери:
Ракијата ме запари во грлото.
4. (се запари) Се испоти и од потта добие црвенило, се воспали од пот.
Англиски: sweat Албански: djersitem
Примери:
Се запари под мишките.
Изведенки
1. запарува несв.
запаруваат
2. запарување ср.
глаг. им.