а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запара

запараат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37317
1. Почне да пара.
Англиски: tear Албански: gris
Примери:
Мајката го запара стариот џемпер.
2. Испара, распара малку, во помала мера.
Англиски: tear Албански: shkëput
Примери:
Таа го запара на неколку места чаршафот што го везеше.
3. (се запара) Почне да се пара.
Англиски: tear Албански: gris
Примери:
Фустанот ми се запара од постојано носење.
Изведенки
запарува несв.
(се) запаруваат