а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запамти

запамтат; запамтил; запамтен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10587
запамети
Англиски: remember
Примери:
Го запамтив телефонскиот број.