а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запаметлив

запаметливиот
Вид збор: Придавка
Лесен за памтење.
Англиски: rememberable
Изведенки
1. запаметливо прил.
2. запаметливост ж.