а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запамети

запаметат; запаметил; запаметен; (ќе) запаметел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3736
Задржи во сеќавањето некого или нешто.
Англиски: remember
Примери:
Тоа што ти го реков, добро да го запаметиш.
Tаа не ја запамети својата мајка.
Јас ќе го запаметам овој ден засекогаш.
Изведенки
1. запаметува несв.
запаметуваат
2. запаметување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК