а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запамети

запаметат
Вид збор: Глагол, свршен
Задржи во сеќавањето некого или нешто.
Англиски: remember
Примери:
Тоа што ти го реков, добро да го запаметиш.
Tаа не ја запамети својата мајка.
Јас ќе го запаметам овој ден засекогаш.
Изведенки
1. запаметува несв.
запаметуваат
2. запаметување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи