а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запалка

мн. запалки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7718
1. Мала џебна направа што служи, вообичаено, за палење цигари.
Англиски: lighter Албански: shkrepës, çakmak
Примери:
Во џебот на елекот најде кутија цигари и запалка.
2. Дел од бомба, мина што предизвикува палење, експлозија.
Англиски: fuze Албански: fitil, kapsollë
Употреба: Воен термин
Примери:
Запалката беше расипана и бомбата не експлодира.