а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запален

запалени
Вид збор: Придавка
Ранг: 2291
1. (глаг. прид.) запали
Англиски: inflamed
2. Што е премногу внесен во нешто, обземен од нешто.
Англиски: possessed
Употреба: Преносно значење
Примери:
Запалени пропагатори.
Тој е запален за таа работа.
3. запалив
Англиски: combustible
Примери:
запална бомба
Изведенки
1. запалено прил.
Пример: Зборуваше запалено.
2. запаленост ж.