а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запаление

мн. запаленија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 43778
Реакција на постојана дразба.
Англиски: inflammation Српски: запалење
Употреба: Дијалектен збор , Медицина
Примери:
запаление на слепото црево
запаление на белите дробови