а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запази

запазуваат; запазил; запазен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 11844
Се однесува според нешто.
Англиски: observe
Примери:
Запази ред и мир.
Запази еколошки норми.
Изведенки
1. запазува несв.
запазуваат
2. запазување ср.
глаг. им.