а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

западњак

мн. западњаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40824
Тој што по потекло, по идеи и по култура му припаѓа на Запад.
Употреба: Разговорно
Примери:
Кинезите се посреќни од западњаците.
Недоразбирањата меѓу Русите и западњаците се материјализираат.
Изведенки
западњачки прид.
западњачкиот
Пример: западњачки вредности