а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

западне

западнат; западни, западнете; западнав, западнаа; западнал; западнат; западнев, западнеа; западнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5474
Се најде во некаква неповолна, лоша состојба, во тешка положба, пропадне во некој однос (во работата, развојот, материјалната состојба, во однос на здравјето итн.).
Англиски: fall
Примери:
Тој западна во заседа и одвај се спаси.
Занаетите полека западнаа.
Западна во депресија.
Таа западна во тага.
Изведенки
1. западнува несв.
западнуваат
2. западнување ср.
глаг. им.