а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

западен

западниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 2066
1. Што се однесува на запад.
Англиски: western Албански: perëndimor
Употреба: Географија
Примери:
Западна страна.
Западна граница.
Западен Балкан.
2. Што се однесува на Запад.
Англиски: West Албански: i Perëndimit
Примери:
Западен свет.
Западна култура.
Изведенки
западно прил.
Пример: Западно од градот се простира езерото.