а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запавта

запавтаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36403
1. павта
Албански: përplas, qëlloj
2. Замете, забрише малку, набрзина.
Англиски: swipe Албански: fshij, pastroj pak
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа запавта со метлата низ дворот.
Изведенки
запавтува несв.
запавтуваат