а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заостри

заострат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21192
1. Почне да остри.
Англиски: sharpen Албански: mpreh
Примери:
Откога го заострил ножот и уште не го наострил.
2. Hаправи нешто да стане остро.
Англиски: sharpen Албански: mpreh
Примери:
Таа го заостри врвот на моливот.
3. Направи нешто да биде полошо, построго.
Англиски: intensify Албански: përkeqësohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој ги заостри односите со шефот.
4. (се заостри) Стане полошо, построго.
Англиски: worsen Албански: përkeqësohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се заострија судирите меѓу двете страни.
Изведенки
1. заострува несв.
(се) заоструваат
2. заострување ср.
глаг. им.