а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заод

Види и: залез (м.)
(едн.) заодот
Вид збор: Именка, машки род
1. залез
Англиски: sun-set Албански: perëndon
Примери:
Сонцето е веќе на заод.
2. залез
Англиски: decline Албански: perëndon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е на заодот на животот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи