а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заноси

заносат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32054
1. Почне да носи, да има нешто кај себе, на себе.
Англиски: wear Албански: baj, veshë
Примери:
Дури сега го заносив новиот костум.
2. затрудни, забремени
Англиски: impregnate Албански: e mbarsur, shtatzënë
Употреба: Медицина
Примери:
Таа заноси пред да се омажи.
Изведенки
1. заносува несв.
заносуваат
2. заносување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК