а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

занеможе

занеможат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане немоќен, бессилен, се разболи.
Англиски: weaken
Примери:
Тој одеднаш занеможел и легнал в постела.
Изведенки
занеможува несв.
занеможуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи