а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

занемари

занемарат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12498
1. Престане да се грижи, да води сметка за некого или за нешто.
Англиски: neglect Албански: shpërfill, lë pas dore
Примери:
Синот го занемари имотот и тој почна да пропаѓа.
Таа го занемари детето.
Тој го занемари учењето.
2. (се занемари) се запостави
Англиски: neglect Албански: lë pas dore, shpërfill
Примери:
Откога умре старата, стариот сосема се занемари.
Изведенки
1. занемарува несв.
(се) занемаруваат
2. занемарување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК