а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зандана

мн. зандани
Вид збор: Именка, женски род
затвор, темница
Англиски: dungeon Турски: zindan
Употреба: Архаизам
Примери:
Три месеци лежел во зандана.
Изведенки
зандански прид.
занданска
Пример: занданска порта
FlexiMac
 менување на македонски глаголи