а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

занаетчиство

(едн.) занаетчиството
Вид збор: Именка, среден род
Практикување на занает, занаетчиска дејност.
Англиски: handicraft Албански: zejtari
Употреба: Економија
Примери:
Развојот на трговијата и занаетчиството оди по нагорен пат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи