а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замука

замукаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35336
1. Почне да мука.
Англиски: moo Албански: pëllet
Примери:
Наблизу некаде замукаа крави.
2. Почне да плаче.
Англиски: cry Албански: fillon të qaj
Употреба: Иронично , Преносно значење
Изведенки
замукува несв.
замукуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК