а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замрсен

замрсениот
Вид збор: Придавка
1. Што е заплеткан, исплеткан.
Англиски: entangled
Примери:
замрсен јазол, замрсена волна
2. Што е нејасен, неразбирлив.
Англиски: unclear
Примери:
замрсен случај, замрсено прашање
Изведенки
замрсеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи