а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замрмори

замрморат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да мрмори.
Англиски: murmur
Примери:
Штом ме видоа, замрморија со неразбирливи гласови.
Изведенки
замрморува несв.
замрморуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи