а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замркне

замркнат; замркни, замркнете; замркнав, замркнаа; замркнал; замркнат; (ќе) замркнев, (ќе) замркнеа; (ќе) замркнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34748
1. Дочека мрак, ноќ.
Англиски: darken Албански: zë nata, zë terri
Примери:
Замркнавме пред да влеземе во селото.
2. (ме, те, го...) Фати мрак, го стемни (на пат, при некоја работа).
Англиски: darken Албански: zë nata, zë terri
Употреба: Безлично
Примери:
Додека да се врати, ќе го замркне.
Изведенки
1. замркнува несв.
замркнуваат
2. замркнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК