а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замрзнат

замрзнатиот
Вид збор: Придавка
1. Што е претворен во мраз, во лед.
Англиски: frozen Албански: i ngrirë
Примери:
замрзната вода
замрзнато езеро
2. Што е покриен со ледена кора.
Англиски: icy Албански: i ngrirë
Примери:
замрзнат снег
замрзнати гранки
3. Што е подложен на замрзнување заради чување да не се расипе.
Англиски: frozen Албански: i ngrirë, i akullt
Употреба: Гастрономија
Примери:
замрзнат зеленчук
замрзнато месо
4. За пари - што не се користат во обртот.
Англиски: frozen Албански: të ngrira
Употреба: Економија
Примери:
замрзнати средства
Изведенки
замрзнатост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи