а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замрзи

Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 52202
Почне да ме (те, го...) фаќа мрза, да станувам мрзлив.
Англиски: laze
Употреба: Безлично
Примери:
Го замрзи да работи.
Изведенки
замрзува несв.
(безл.)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК