а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замрежи

замрежат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Покрие нешто со мрежа.
Албански: mbuloj me rrjet
Примери:
Пајаците ги замрежија сите агли на таванот.
2. За очи, поглед - замагли.
Англиски: obscure Албански: errësoj
Примери:
Солзите му го замрежија погледот.
3. (се замрежи) За очи, поглед - се замагли.
Албански: errësoj
Примери:
На старицата и се замрежија очите.
Изведенки
1. замрежува несв.
(се) замрежуваат
2. замрежување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи