а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замрда

замрдаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да мрда.
Англиски: move Албански: fillon të lëviz
Примери:
Таа ги замрда прстите.
Тој замрда со главата.
2. (се замрда) се мрда
Англиски: move Албански: lëviz
Примери:
Се замрдаа гранките на дрвјата од силниот ветер.
Изведенки
замрдува несв.
(се) замрдуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи