а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замрачување

(едн.) замрачувањето
Вид збор: Именка, среден род
Потполно или делумно исчезнување на светлината, затемнување на некое небесно тело што настанува кога едно небесно тело ќе покрие друго или кога ќе падне во сенка на друго небесно тело.
Англиски: eclipse
Употреба: Астрономија
Примери:
Замрачување на сонцето.
Замрачување на месечината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи